Spirala zadłużenia- jak z niej wyjść?

Spirala zadłużenia- jak z niej wyjść?

Jak-wyjść-ze-spirali-zadłużenia
Każdy może wejść w spiralę zadłużenia. Wystarczy jedna zła decyzja dotycząca zaciągnięcia następnego kredytu, wypadek, choroba lub strata pracy. Tracimy źródło przychodu i finansową płynność. Żeby pokryć poprzednie zaległości i długi potrzebujemy zaciągać nowe. Wpadamy w spiralę zadłużenia z której bardzo ciężko się wydostać. Na szczęście jest sposób na wyjście z tej niepokojącej sytuacji.
Złote zasady odchodzenia ze spirali zadłużenia

Co zrobić gdy finansowa pętla co raz bardziej się ściąga i znikąd nie widać pomocy? Przede wszystkim nie zniechęcajmy się, nie unikajmy kontaktu z pożyczkodawcami i opracujmy program działania.

Oto parę pewnych wskazówek wychodzenia ze spirali zadłużenia:

Absolutnie nie wolno brać nowych pożyczek. Jest to zaledwie rozwiązanie krótkoterminowe, które w przyszłości potrafi przynieść więcej kłopotów, w szczególności kiedy wybieramy pożyczki bez zaświadczeń.
Koniecznie trzeba rozmawiać z bankami, nie wolno unikać kontaktu. Ignorowanie monitów banku nie tylko generuje kolejne wydatki, ale również psuje nasze możliwości na polubowne załatwienie sprawy.
Priorytetowo rozpocząć tworzyć zasoby oraz ograniczyć wydatki. Należy przede wszystkim wyuczyć się rozsądnego nastawienia do finansów- nie wydawajmy na nic, co wydaje się zbędne. Początkowe w kolejce są nasze zadłużenia, dopiero później przyjemności.
Ważne jest ustalenie systemu spłat, i wskazanie długów jakie powinniśmy rozliczać w pierwszej kolejności. Trzeba wybrać te zadłużenia, których opóźnienie spłaty najwięcej nas kosztuje.
Stworzenie listy zobowiązań oraz sprawdzenie jaka jest wartość naszych miesięcznych składek i układanie w oparciu o nią comiesięcznego budżetu. Program naszych kosztów przenigdy nie powinien przekraczać naszego dochodu.
Zrezygnowanie z karty kredytowej i limitu odnawialnego na rachunku. Są to produkty, które obok szybkich pożyczek łatwo dają o sobie znać jeżeli zaniedbamy ich spłatę, stąd na czas problemów finansowych korzystnie jest kompletnie z nich zrezygnować. Dotyczy to również tych kart, z których nie korzystamy.
Podpisanie umowy o kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt, który skupia wszelkie zadłużenia w pojedynczą mniejszą składkę. Ponadto ochroniony hipoteką będzie charakteryzował się znacznie niższym oprocentowaniem niż kredyty konsumpcyjne.

Tak naprawdę rozwiązań jest tym więcej, im szybciej zgłosimy się do banku. Trzeba pamiętać o tym, iż nie tylko nam zależy na jak najszybszym wyjściu z kłopotów finansowych- także dla banku jest to sytuacja trudna.

Dodaj komentarz