W pełni bezpieczne inwestowanie – takie najchętniej wybierają Polacy / konto oszczędnościowe

W pełni bezpieczne inwestowanie – takie najchętniej wybierają Polacy / konto oszczędnościowe

Nie ma wątpliwości, że Polacy nadal boją się inwestować swoje oszczędności. Wynika to przede wszystkim z tego, że wciąż generujemy nadwyżki pieniędzy o niewielkiej wartości. Nie znamy również mechanizmów działania instrumentów inwestycyjnych i obawiamy się utraty ulokowanego kapitału. Mamy jednak dobrą wiadomość – w Polsce da się pomnażać środki całkowicie bezpiecznie, bez jakiegokolwiek ryzyka.

Najchętniej wybierane inwestycje

Ci, którzy decydują się na pomnażanie swojego kapitału, stawiają przede wszystkim na w pełni bezpieczne inwestycje. Do takich zalicza się lokata terminowa czy też konto oszczędnościowe. Zdaniem ekspertów rynku finansowego, może rzeczywiście pozawalają zarobić mniej, ale za to bez żadnego ryzyka.

Co ciekawe, większość tego rodzaju instrumentów inwestycyjnych daje świetną szansę zarobku początkującym inwestorom. Przeważnie nie są wymagające, a inwestor musi jedynie przekazać na inwestycję określoną sumę pieniędzy. Te zostają oprocentowane, a odsetki stają się czystym zyskiem.

Konto oszczędnościowe jako podstawa inwestycji

Okazuje się, że to właśnie konto oszczędnościowe jest najchętniej nabywanym produktem banków. Wszystko dlatego, że taki rachunek pozwala nie tylko w pełni zarządzać zgromadzonymi pieniędzmi, ale również je pomnażać. Dzięki temu nie jest konieczne „zamrażanie” kapitału. Inwestor może nimi dowolnie dysponować i to bez utraty zgromadzonych już odsetek.

Warto wiedzieć, że konto oszczędnościowe jest korzystną formą oszczędzania tylko wtedy, gdy w planach inwestor ma długookresowe inwestowanie. Bardzo często właśnie taki rachunek zakładany jest z myślą o przyszłości swoich dzieci albo własnej aktywności na emeryturze.

Inwestycje obarczone ryzykiem

Ciekawostką jest to, że konto oszczędnościowe czy wspomniana również lokata, najczęściej nie są jedynymi inwestycjami, na jakie decyduje się inwestor. Te bezpieczne instrumenty sprawdzają się zawsze w celu ograniczania ryzyka. Ponieważ jednak nie pozwalają osiągać dużego zysku, inwestorzy lokują swoje oszczędności również w takie, które są nieco bardziej agresywne, ale za to dają szansę na spory zarobek.

Biorąc pod uwagę inwestycje, które obarczone są ryzykiem inwestycyjnym, trzeba zaznaczyć, że w Polsce coraz większą popularnością cieszą się fundusze inwestycyjne. Rzeczywiście w ich przypadku istnieje ryzyko utraty wniesionego kapitału w części albo nawet całości, ale Polacy coraz chętniej akceptują je na rzecz większego zarobku.

Podsumowanie

Widać wyraźnie, że zmienia się świadomość finansowa Polaków. Wiemy doskonale, że nie wystarczy tylko oszczędzać, że trzeba również inwestować nadwyżki pieniędzy. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie stabilną sytuację finansową.

Cieszy fakt, że Polacy coraz częściej myślą o swojej przyszłości. Już nie wydajemy więcej, niż zarabiamy. Dzisiaj staramy się sporządzać plany wydatkowania pieniędzy, by każdego miesiąca móc generować tzw. zaskórniaki. To właśnie one lokowane są na korzystnie oprocentowanym koncie oszczędnościowym.

Dodaj komentarz