Czym kierować się przy wyborze dobrego adwokata?

Czym kierować się przy wyborze dobrego adwokata?

hammer-719066_640

Wybór pełnomocnika, który będzie reprezentował nasze interesy w postępowaniu cywilnym, karnym czy też dowolnym innym jest sprawą niesamowicie ważną z perspektywy osiągnięcia późniejszego sukcesu lub poniesienia ewentualnej porażki. W jaki sposób w gąszczu kancelarii prawnych znaleźć tę, która zadba o nas najlepiej? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tą niewątpliwie stresującą sytuacją.

Dobry specjalista zajmie się nami jeszcze przed rozpoczęciem procesu. Przede wszystkim oceni nasze szanse na powodzenie oraz przedstawi strategie, którymi ma zamiar posłużyć się, reprezentując nasze interesy. Chętnie także przygotuje nas krok po kroku do procesu – podpowie jak wyglądają procedury sądowe oraz w jaki sposób powinniśmy się zachować podczas postępowania. Przygotuje także dokumentację oraz pisma procesowe, w których odpowiednimi słowami wyrazi nasze stanowisko. Jak wynika jednak z opinii, które krążą po różnych forach internetowych, o dobrego prawnika w dzisiejszych czasach trudno. Specjalista notariusz Jan Tarkowski podkreśla: „Ważne, aby dbać przede wszystkim o interesy klienta”. Jak sytuacja wygląda w praktyce?

Kierowanie się ceną – niekoniecznie!

Wydawało by się, że według większości z nas, wymaganą jakość otrzymamy jedynie inwestując odpowiednio dużą sumę. Sytuacja na rynku usług prawniczych jest jednak bardziej skomplikowana – ze względu na dużą konkurencję w branży, małe biura adwokackie, nawet te, oferujące usługi najwyższej jakości, zostały zmuszone do obniżenia wygórowanych cen. Wysokie koszty poniesiemy jednak korzystając z usług dużych kancelarii – tutaj marża musi być wyższa, ze względu na poniesione koszty utrzymania takiego przedsiębiorstwa, co zazwyczaj nie idzie w parze z jakością opieki prawnej.

Doświadczenie

Nawet zdolny absolwent prawa z ukończoną aplikacją bez odpowiedniego doświadczenia, może nie poradzić sobie z pewnego rodzaju sprawami. Warto więc zainwestować w prawnika, który na danym polu ma już konkretne osiągnięcia. Da nam to poczucie bezpieczeństwa oraz zapewni spokojny sen.

Specjalizacja

Popularne przysłowie mówi, że jeśli coś jest do wszystkiego, to nadaje się do niczego. Taka jest niestety prawda. Adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym, może nie sprawdzić się w przypadku sprawy karnej. Im węższy krąg zainteresowań, tym większa pewność, że wybrana przez nas osoba na prawdę zna się na tym, co robi.

Opinie

Najpewniejszym i najbezpieczniejszym sposobem jest zaczerpnięcie informacji o konkretnej osobie od klientów, którzy korzystali już z jej usług – możemy wybrać kontakt osobisty, porozmawiać ze znajomymi, przeszukać wspomniane wyżej fora internetowe albo zasięgnąć opinii znajomego, który obraca się w środowisku prawników. Korzystając jednak z forów internetowych, należy uzbroić się w czujność – omijajmy przede wszystkim strony o charakterze plotkarskim. Zdajmy się na profesjonalne portale przeznaczone do wymiany opinii o adwokatach i prawnikach.

Rozmowa

Ostatnim i równie ważnym kryterium są własne odczucia po rozmowie wstępnej z wybranym specjalistą. Indywidualny kontakt z osobą powinien nam rozjaśnić sytuację. „Nawet z najskuteczniejszym prawnikiem nie będzie się współpracowało dobrze, jeśli nie spełni on naszych oczekiwań” – zaznacza Jan Tarkowski.

2 thoughts on “Czym kierować się przy wyborze dobrego adwokata?

Dodaj komentarz