5 zasad skutecznego oszczędzania. Konta oszczędnościowe

5 zasad skutecznego oszczędzania. Konta oszczędnościowe

O tym, że oszczędzanie pieniędzy jest dzisiaj jedną z powszechnie stosowanych strategii racjonalnego zarządzania własnym budżetem, wie każdy z nas. Podpowiadamy jednak, jak odkładanie pieniędzy może odbywać się skutecznie. Chodzi o to, by generować nadwyżki pieniędzy bez odczuwalnej straty w portfelu. Oszczędzanie musi przebiegać nie tylko zgodnie z potrzebami, ale również możliwościami.

  1. Wyznaczenie celu oszczędzania

Określenie celu oszczędzania to priorytet. Właśnie cel da nam odpowiedź na pytania dotyczące formy generowania i lokowania nadwyżek pieniędzy czy też instrumentu, jaki w tym celu powinniśmy wybrać. Cel oszczędzania wskaże również czas generowania oszczędności oraz ich miesięczną wartość. To pierwszy krok, by ustalać dalszą strategię zbierania „zaskórniaków”, a nawet możliwości ich pomnażania.

Polacy oszczędzają najczęściej krótkoterminowo, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Większość z nas odkłada na remont mieszkania, samochód albo wakacje. Nadal tylko niewielka część oszczędnych myśli o swojej przyszłości – odkłada na emeryturę czy tzw. czarną godzinę.

  1. Optymalne zarządzanie finansami

Decyzja o oszczędzaniu wiąże się ze zmianą wydatkowania pieniędzy. Bardzo często wiąże się też z wyrzeczeniami. Nie chodzi jednak o to, by odmawiać sobie wszystkiego, ale raczej skupić się jedynie na niezbędnych produktach i usługach. Okazuje się, że większość z nas nadal wpada w pułapki podczas zakupów. Dajemy się nabierać na specjalne promocje i wyprzedaże. Kupujemy rzeczy, które są nam niepotrzebne.

Minimalizacja wydatków to ustalenie zakupowych priorytetów. Co supermarketu powinniśmy wybierać się ze szczegółową listą zakupów. Szukajmy też produktów w niższych cenach, co nie oznacza, że w niższej jakości. Na początku każdego miesiąca dobrze jest rozpisać miesięczny budżet. Zestawienie miesięcznych wydatków da nam doskonały obraz nadwyżki, którą możemy dysponować.

  1. Oszczędności w długim okresie

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że tylko długoterminowe oszczędzanie może przynieść wymierne zyski. Pieniądze powinniśmy odkładać regularnie. Oszczędzanie powinno być naszym nawykiem, stać się jednym z podstawowych czynników zarządzania budżetem.

Idealnym rozwiązaniem są konta oszczędnościowe, które można prowadzić nieprzerwanie przez wiele lat. Co więcej, to właśnie ten instrument pozwala na dowolne dorzucanie środków do zebranej już puli. Kolejnym atutem jest to, że konta oszczędnościowe są oprocentowane. Im dłużej będziemy je prowadzić, tym większe odsetki zostaną dla nas wypracowane.

  1. Odkładanie i inwestowanie pieniędzy

To kolejna zasada, której musimy się trzymać. Nie wystarczy już tylko odkładanie pieniędzy. Należy je inwestować. Opisane wyżej konta oszczędnościowe są tylko jednym z przykładów. Chodzi o to, by gromadzone środki mogły być pomnażane, inaczej będą tracić swoją wartość.

  1. Bezpieczne formy inwestowania

Ci, którzy boją się o zebrany kapitał, powinni wybierać instrumenty inwestycyjne, które nie są obarczone ryzykiem utraty środków. Do takich zaliczają się konta oszczędnościowe oraz lokaty. Aby je założyć, wystarczy wizyta w banku. Można zacząć też oszczędzanie i generowanie dodatkowych nadwyżek pieniędzy, nabywając te produkty banku przez telefon czy internet.

Dodaj komentarz