Coraz więcej Polaków nie płaci alimentów

Coraz więcej Polaków nie płaci alimentów

alimenty
Z danych KRD, przygotowanych na prośbę Bankier.pl wynika, że polscy dłużnicy alimentacyjni zalegają obecnie na kwotę ponad 4,6 mld zł. Zadłużenie to rośnie sukcesywnie od kilku lat, nawet o 695 mln złotych rocznie, a średnia kwota z jaką zalegają osoby wpisane za długi alimentacyjne to 27,7 tys. złotych.

– Nie każdy wie, że alimenty płaci się nie tylko na dzieci, ale czasami – po rozwodzie – także na rzecz byłego współmałżonka, czy na rzecz swoich rodziców. W Bankier.pl odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące alimentów – komentuje Katarzyna Sudaj, analityk Bankier.pl.

W polskich sądach toczy się rocznie ok. 80-100 tys. spraw o alimenty, a w ich wyniku zasądza się świadczenia alimentacyjne na łączną kwotę 45-63 mln zł rocznie. Tylko w pierwszym półroczu 2014 r. ogólna wysokość zasądzonych alimentów przekroczyła 24,5 mln zł, a średnia wysokość świadczenia alimentacyjnego sięgnęła 685 zł – podkreśla Katarzyna Sudaj, analityk Bankier.pl.

Redakcja Bankier.pl przygotowała kompleksowy poradnik na temat świadczeń alimentacyjnych. Kto komu płaci alimenty? Czy można odziedziczyć w spadku dług z tytułu niezapłaconych alimentów? Czy alimenty to tylko świadczenia pieniężne?

Dodaj komentarz