W jaki sposób najszybciej rozwinąć firmę? Warto skorzystać z pożyczek dla mikroprzedsiębiorstw!

W jaki sposób najszybciej rozwinąć firmę? Warto skorzystać z pożyczek dla mikroprzedsiębiorstw!

man-162951_1280Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwym zadaniem. Od właściciela wymaga mnóstwa chęci, a także poświęcenia siły, czasu i pieniędzy. Nieraz prowadzenie własnej działalności wiąże się z częściową rezygnacją z życia rodzinnego i towarzyskiego. Jest to jednak wysiłek wart swojej ceny. Po jakimś czasie możemy się bowiem pochwalić czymś, co sami od początku do końca zbudowaliśmy i co funkcjonuje dzięki naszemu uporowi i wysiłkowi. Każdy przedsiębiorca, zwłaszcza właściciele małych firm wiedzą, że nie można tracić czujności i że należy systematycznie rozwijać firmę, aby nie została pochłonięta przez konkurencję.

Jakie możemy wyróżnić etapy rozwoju firmy?

Pierwszym etapem jest wykluwanie się firmy, które polega na ustaleniu przez przedsiębiorcę czym firma będzie się zajmować, co będzie produkowane, dla kogo i w jaki sposób. W trakcie tego etapu tworzy się pewna wizja przedsiębiorstwa w przyszłości, jednak w pierwszej kolejności przedsiębiorca skupia się na obecnych działaniach. Na tym etapie motywacja przedsiębiorcy jest bardzo duża.

Drugi etap polega na zbudowaniu podstaw działania firmy.
Po wykonaniu pierwszych zleceń i ocenie sposobu ich wykonania, następuje podział ról między zatrudnionymi osobami. Na początku jest to garstka pracowników, którzy jednak muszą mieć przydzielone konkretne zadania, aby firma sprawnie funkcjonowała. Na tym etapie istotną kwestią jest także zorganizowanie księgowości oraz stworzenie podstaw marketingowych (logo, strona internetowa, hasło reklamowe).
Etap trzeci jest pierwszym okresem spontanicznego rozwoju.

Po pierwszych udanych zamówieniach i określeniu zasad wspólnej pracy, nadchodzi okres intensywnego wysiłku. Do firmy zaczynają spływać nowe zamówienia, rozrasta się grono klientów chcących skorzystać z naszych usług. Często etap ten jest bardzo wyczerpujący zarówno dla właściciela, jak i dla tych kilku zatrudnionych pracowników. Ciągły napływ zamówień skutkuje zmęczeniem i niewywiązywaniem się z terminów.
Jest to dobry moment, aby pomyśleć o rozbudowie firmy i zatrudnieniu nowych pracowników. Bez wykonania potrzebnych inwestycji zaczniemy tracić klientów, co może się skończyć upadkiem przedsiębiorstwa.

Pożyczka, czyli dobre rozwiązanie dla małych firm

Aby móc się rozwijać, każda firma potrzebuje dokonać raz na jakiś czas pewnych inwestycji. Dzięki nim przedsiębiorstwo będzie lepiej funkcjonować i ustabilizuje swoja pozycję w branży. Inwestycje wiążą się jednak z poniesieniem znacznych kosztów, na co często małe firmy nie są odpowiednio przygotowane. Być może dysponują one pewnym kapitałem, który można przeznaczyć na rozwój firmy, może się jednak okazać, że suma ta będzie niewystarczająca.

Pomocna może się okazać pożyczka dla przedsiębiorstw, którą możemy uzyskać od jednej z instytucji obecnie funkcjonujących w naszym kraju (np. Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE S.A.). Taka pożyczka musi zostać przeznaczona jedynie na działania, które będą miały na celu rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa. Nie może ona zostać przeznaczona na spłatę zobowiązań.

Pieniądze uzyskane tą drogą możemy przeznaczyć na finansowanie inwestycji mających na celu zakup, budowę lub modernizację obiektów produkcyjno- handlowo- usługowych. Możemy także zakupić nowe lub używane maszyny i urządzenia, dzięki którym firma będzie działać prężniej.
Dodatkowo jest to rodzaj pożyczki, który nie rujnuje portfela przedsiębiorcy, ponieważ jest ona udzielana bez kosztów prowizji i innych ukrytych opłat, a oprocentowanie jest bardzo niskie. Korzystanie z tego typu pomocy finansowej, często jest jedyną możliwością rozwoju dla mikroprzedsiębiorstw.

Dodaj komentarz