Niemal połowa Polaków oszczędza na zakupach

Niemal połowa Polaków oszczędza na zakupach

zakupy
46 proc. konsumentów ogranicza wydatki podczas zakupów. Mimo to jako „oszczędnych” określa siebie tylko jedna czwarta Polaków.

Jeśli chodzi o roczne wydatki z podziałem na poszczególne województwa, to w czołówce już po raz kolejny uplasowali się mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski. Mieszkańcy śląskiego mimo że znajdują się wśród województw, które mogą pochwalić się najwyższymi zarobkami w kraju (tuż obok mazowieckiego), wydają rocznie na zakupy o czterdzieści procent mniej niż wynosi średnia krajowa (16,8 tys)! Detronizują tym samym mieszkańców wielkopolskiego, uznawanych za jednych z najoszczędniejszych.

Lubimy promocje

Polacy ograniczają wydatki na codzienne zakupy – to postawa, które cechuje prawie połowę wszystkich konsumentów. Być może to nadal utrzymujący się efekt minionego ustroju politycznego, kiedy zakupy były skrupulatnie planowane, a dostępność wszelkich towarów ograniczona. Jedna czwarta kupujących należy do kategorii „oszczędnych konsumentów”. Podczas zakupów chętnie korzystamy z obniżek, aby kupić produkty dobrej jakości w niższych cenach. Natomiast większe zakupy robimy zazwyczaj z wyprzedzeniem.

Infografikę opracowała firma Optima specjalizując w udzielaniu pożyczek gotówkowych.

Dodaj komentarz