Jest coraz lepiej – aż 80% Polaków kontroluje swoje wydatki

indeks
Zakupy, wyjazdy, wyjścia towarzyskie – dotąd Polacy organizowali wszystko na ostatnią chwilę. Teraz ulega to zmianie, ponieważ rośnie nasza świadomość finansowa. Co więcej, 75% społeczeństwa jest zdania, że warto oszczędzać, a kolejne 70% postanawia odłożyć jakąś sumę w ciągu najbliższego roku.

Wiosna, podobnie jak Nowy Rok, sprzyja postanowieniom. W tym roku 23% Polaków planuje zacząć regularnie oszczędzać. Niestety, zaledwie 5% z nich chce nauczyć bliskich zarządzania pieniędzmi.

Do oszczędzania jeden krok

Najtrudniej zacząć, dlatego koniecznie trzeba przygotować się do odkładania pieniędzy. 67% społeczeństwa zaczyna od zapłacenia rachunków, uregulowania rat i spłacenia długów. Dzięki temu wzrasta świadomość posiadanych sum i łatwiej jest nimi gospodarować. Dodatkowo 22% z nas przed rozpoczęciem oszczędzania chce wyjaśnić wszelkie rodzinne waśnie. Czyste konto – to jest to!

Korzystaj ze sprawdzonych sposobów

Wbrew powszechnie panującej opinii oszczędzanie nie jest takie trudne. Wystarczy dokładnie wiedzieć, ile ma się pieniędzy, racjonalnie je wydawać (na przykład korzystając z promocji i wyprzedaży), co miesiąc odkładać do skarbonki lub na konto określoną sumę i myśleć o tym, na co będzie można sobie dzięki temu pozwolić. Myślenie ukierunkowane na cel oraz dążenie do realizacji planów działa motywująco.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *